مبانی حفاظت در برابر صاعقه

10 / 10
از 1 کاربر

 

مبانی حفاظت در برابر صاعقه

 

ضعف های طراحی و نصب و راه اندازی حفاظت در برابررعد و برق

یک سیستم حفاظت از رعد و برق که به درستی نصب شده باشد ساده اما بسیار ارزشمند میباشد ،در حالیکه مفهوم حفاظت در برابر رعد و برق، نسبتا ساده است، الزامات مورد نیاز برای نصب صحیح ، خاص و اغلب پیچیده میباشد :

بهترین راه برای تضمین طراحی سیستم و نصب و راه اندازی مناسب سیستم ، انطباق آن با مشخصات شناخته شده در مقرارات ملی استانداردهای ایمنی حفاظت از رعد و برق میباشد ، که توسط استاندارد NFC17-102  ارایه شده است.

 قطعات اصلی مورد نیاز در یک سیستم صاعقه گیر

 یک سیستم حفاظت از رعد و برق که با استانداردهای ملی مطابقت دارد باید از همه عناصر زیر برخوردار باشد:

الف) شبکه ای از پایانه های هوا بر بالای بام

ب) شبکه ای از پایانه های زمین

ج) شبکه ای از هادی متصل پایانه های هوا و زمین

د) ارتباطات با بدنه های فلزی

ه) افزایش دستگاه های مهار در همه خطوط برق و ارتباطات ورودی

 در این بخش :

سه عنصر اول، برای رهگیری، هدایت و دفع ترشحات رعد و برق اصلی بکار گیری میشود .

چهارمین عنصر، اثرات ثانویه از یک ضربه رعد و برق را با محدود کردن خطرات ناشی از پدید آمدن جریان مضر در درون یک ساختار هدایت می کند.

آخرین عنصر :خطوط برق و تجهیزات وصل شده را از جریان های مخرب خطوط آب و برق محافظت می کند.

هر کدام از این عناصر درعملکرد مناسب سیستم ضروری میباشد ، لذا عدم اجرای  مناسب هریک از این پنج عنصر  می تواند مانع از  محافظت کامل سیستم شود.

بحث زیر در خصوص برخی جنبه های خاص طراحی سیستم حفاظت در برابر رعد و برق است چرا که  توجه دقیق به این نکات می تواند به کیفیت و عملکرد سیستم های حفاظت رعد و برق  کمک کند.

 جانمایی محل نصب صاعقه گیر

همانظور که میدانید تجهیزات در معرض رعد و برق عموما" تجهیزاتی هستند که در بالاترین نقطه اطراف یک ساختمان قرار دارند. چنین تجهیزاتی عبارتند از دودکش ها،  نرده، شیروانی، پنجره سقف و تجهیزات دیگرمنصوبه بر روی پشت بام، رعایت و بررسی مناسب کد ارتفاعی در یک سیستم پایانه هوایی یکی از موارد مهم در ایفای نقش موثر در این سیستم میباشد .

 سیستم زمین

علاوه بر مدار بام ، درستی نصب و راه اندازی مدار زمین نیز اهمیت ویژه ای در بخش حفاظت یک تاسیسات و یا ساختمان دارد ، حفاظت ازطریق زمین معمولا یا با میله های جداگانه در مکان های مختلف و یا با حلقه دفن شده در زمین اطراف ساختمان انجام می شود ، استفاده از زمین های مشترک طبق مقرارات بین المللی الزامی می باشد که در آن همه رسانه های زمین در یک ساختار به هم پیوسته اند. این مساله پتانسیل زمینه های مشترک بین اشیاء در یک ساختار را فراهم می کند. که در این روش تمامی سیستم های متصل به زمین از جمله سیستم صاعقه گیر به سیستم های جریان ضعیف و ... نیز متصل میباشند.

 مسیر هادی

سیستم های حفاظت رعد و برق نیازمند استفاده از هادی نزولی متصل به  سیستم صاعقه گیر ، شبکه رینگ همبندی اجرا شده بر روی بام که در آن علاوه بر قسمتهای فلزی ساختمان تجهیزات فلزی روی بام نیز به آن متصل میباشد ،       

 دستورالعمل ها برای هادی مناسب عبارتند از:

- حفظ دو راه به زمین از هر ترمینال هوا

- حفظ یک مسیر به سمت زمین که یا افقی یا عمودی باشد

- اجتناب از بالا و پایین خم در هادی به عنوان "U" و "V"

- اجتناب از خم تنگ یا تیز در هادی، با حداقل شعاع 8 " است

 چه کسی کار را انجام می دهد؟

برای کمک به مطمئن شدن سیستم های حفاظت رعد و برق طراحی و نصب شده باید در انطباق با امنیت ملی استانداردها باشند که سیستم های حفاظت رعد و برق به طور معمول توسط پیمانکاران با تجربه که تخصص نصب در حفاظت از رعد و برق دارند انجام می شود.  حفاظت رعد و برق به عنوان یک تخصص در نظر گرفته می شود که نیازمند رعایت نکات ظریف در زمان اجرا میباشد ، که اغلب در محدوده تخصص اجرا توسط پیمانکاران برقو پیمانکاران عمومی نمیباشد.

پیمانکاران برق نا تخصص در طراحی سیستم حفاظت از رعد و برق در مقاطع کاری فرعی، تشخیص کاردستگاه حفاظت در برابررعد و برق را به یک متخصص حفاظت رعد و برق می سپارند.

تعمیر و نگهداری از یک سیستم حفاظت در برابر صاعقه

ایجاد برنامه های تعمیر و نگهداری دوره برای همه سیستم های حفاظت رعد و برق توصیه می شود. نگهداری خوب نیازمند هزینه زیاد نمیباشد و می تواند به راحتی در دیگر برنامه های تعمیر و نگهداری ساختمان گنجانیده شده است ، اغلب اوقات در زمانهای سرکشی دیده میشود تجهیزات متصل به سیستم حفاظت رعد و برق سهوا قطع شده است. که این موضوع میتواند منجر به اتفاقات جانی و مالی غیر قابل جبرانی شود .

  تجربه مشاوره ، طراحی و نصب  سیستم حفاظت رعد و برق  یکی از تخصص های کارشناسان شرکت راد پایاتدبیر میباشد که با داشتن نمایندگی انحصاری و ارائه محصولات صاعقه گیر های الکترونیک خازنی  PROTEL و PIORTEH فرانسه و ارسترهای محافظ تابلویی  WATCH  FULL EYE  توانسته است با سابقه مدیریت و نظارت نزدیک به دو دهه ، یکی از بزرگترین شرکتهای مشاور و پیمانکار در این گروه باشد .

 

منابع :

  1. Hileman, Andrew R. Insulation coordination for power systems. CRC Press, 1999.
  2.  Hileman, Andrew R. Insulation coordination for power systems. CRC Press, 1999.
  3.  Das, J. C. (2010). Transients in electrical systems: analysis, recognition, and mitigation. McGraw Hill Professional.
  4.  Kim, I. , Funabashi, T. , Sasaki, H. , Hagiwara, T. , & Kobayashi, M. (1996). Study of ZnO arrester model for steep front wave. Power Delivery, IEEE Transactions on, 11(2), 834-841.

   

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :