صاعقه چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر

صاعقه چیست  ؟

صاعقه  یکی از اسرار آمیزترین  و خارق العاده ترین پدیده های خلقت است که در عین زیبایی  مخرب بوده و در طول تاریخ زندگی انسان موجب ضرر و زیان مالی و جانی بسیاری شده است . صاعقه از تخلیه الکترواستاتیکی میان دو ابر و زمین بوجود می آید . در ابرهایی از نوع  کومولونیمبوس ( که گاه تا 18 کیلومتر ارتفاع و چندین کیلومتر عرض دارند ) طی مراحلی ذرات آب دارای بار منفی و ذرات یخ دارای بار مثبت شده بطوریکه (عموماً) بارهای منفی در لایه های زیرین و بارهای مثبت در بخشهای فوقانی ابر متمرکز می شوند. دراین حالت بارهای مثبت سطح زمین نیز در سایه ابر مجتمع میگردند.

با افزایش پتانسیل الکتریکی ابر نسبت به زمین یک جریان پیشرو از الکترونها باحرکتی نردبانی شکل از ابر به سوی زمین سرازیر شده و کانال اولیه صاعقه را شکل میدهد . هوای اطراف این کانال کاملاً یونیزه است.این پلکان که گاه طول شاخه های آن به  50  متر میرسد بار زیادی رادر نوک پیکان با خود حمل کرده و موجب افزایش شدت میدان مکانیکی جو و شکست مقاومت عایقی هوا میشود . در این حالت سرعت حرکت کانال نزدیک شونده به زمین بیش از 300 کیلومتردر ثانیه میباشد.در این زمان  با افزایش شدت میدان الکتریکی در سطح زمین یک جریان الکتریکی بالا رونده نیز از زمین به سوی ابرپیش میرود  پس از اصابت این دو پیکان به یکدیگر کانال جریان بسته شده و ضربه اصلی صاعقه اتفاق می افتد و بدین ترتیب جهت خنثی شدن بارهای ابر و زمین جریان بسیار زیادی در مدت کوتاهی در این کانال برقرار می شود. صاعقه در انواع مختلف اتفاق میافتد که متداولترین آنها 90 درصد از نوع صاعقه منفی نزولی و خطرناکترین آنها از نوع مثبت صعودی است.

 صدمات ناشی از صاعقه

 اصولاً بشر تا قبل از تجربه شخصی حدوث حادثه  ، کمتر به دنبال علت وقوع آن بوده است اما خسارات زیاد و مکرر ناشی از اثرات اولیه ( ضربه های مستقیم ) و ثانویه (میدانهای الکترومغناطیسی ) صاعقه امروز به حدی رسیده است که توجه و راهکارهای جدید را می طلبد شاید اولین دلیل بروز این حوادث عدم آگاهی از روشهای صحیح حفاظت باشد که تصور میشود داشتن یک صاعقه گیر در خارج ساختمان ( که تنها از وقوع جرقه و تخریب فیزیکی ساختمان جلوگیری  می کند) می تواند کلیه تجهیزات برقی و الکترونیک داخل ساختمان را حفاظت نماید در صورتی که چنین نیست .

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :