انواع صاعقه گیرها

10 / 10
از 1 کاربر

انواع صاعقه گیرها :

 1- میله ها ی ساده فرانکلینی : اولین واحد جذب که توسط فرانکلین پیشنهاد گردید، میله های ساده بودند که ضربه مستقم صاعقه به اندازه طول میله ها، دور ازساختمان اتفاق می افتاد و شعاع حفاظتی این صاعقه گیرهای ساده در کلاسهای حفاظتی بر اساس تئوری زاویه محاسبه می گردید.

 2- قفس فارادی : باگسترش ابعاد ساختمانها و با توجه به محدودیت های میله ساده ، قفس فارادی  (Faraday Cage )جایگزین میله های ساده فرانکلینی شد ، امروزه نیز اکثر استانداردهای جهانی استفاده از قفس فارادی را بهترین روش میدانند . در این روش سعی می شود ساختمان را در قفسی از هادی های مسی یا فولاد محصور نمود.

 3- صاعقه گیرهای یونیزه کننده هوا : طراحی و نصب این صاعقه گیر ها براساس استاندارد NFC 17-102 (استانداردی که صاعقه گیرهای شرکت رادپایاتدبیر دارا می باشند) انجام می گیرد ریشه این استاندارد نیز همان تئوری گوی غلطان است که در تمامی استاندارد ها از آن استفاده شده است  NFC 17-102 با وارد کردن پارامتر  TΔ  درفرمول محاسبات، شعاع پوشش افزایش یافته صاعقه گیر رامحاسبه می کند.

صاعقه گیر پس از نصب روی ساختمان می بایست بوسیله هادی های میانی       Down Conductor از طریق  سیم مسی بدون روکش به سیستم زمین متصل گردد ، که این عملیات توسط اکیپ اجرایی شرکت رادپایا تدبیر انجام می گردد.

مقاومت الکترود زمین صاعقه گیر می بایست زیر 10 اهم باشد و پس از اجرا به شبکه هم پتانسیل کل سایت متصل شود.

در اجرای الکترود زمین هر صاعقه گیر می بایست ازاقلامی چون صفحه های  مسی ، مواد کاهنده مقاومت ( EM) ،اتصالات جوش انفجاری استفاده نمود ، که همه موارد ذکر شده توسط شرکت رادپایا تدبیر ارائه و تامین می گردد.

 مزایا و معایب صاعقه گیر ها :

 باتوجه به نوع کاربری ساختمانها و برقگیرهای ممکن جهت تامین حفاظت ازمجموعه ، امروزه استفاده از صاعقه گیر های الکترونیک خازنی به دلایل زیر ، بیشتر مورد توجه و توصیه متخصصین و دست اندر کاران صنایع مختلف قرار گرفته است :

1-   دارا بودن ضریب پوششی بالا

2-   سرعت عملکرد در جذب صاعقه

3-   امکان  تست و ثبت آمار صاعقه

4- بکارگیری از بدنه با جنس مقاوم و ضد خرندگی در برابر عومل فرسایشی

5- مطابقت با استاندارد های مدون بین المللی

6- امکان نصب آسان قبل و بعد از اتمام پروژه

7- کاهش هزینه استفاده از این نوع برقگیر به نسبت برقگیرهای اولیه

 از آنجایی که تولیدات این نوع صاعقه گیرها به دو دسته صاعقه گیرهای الکترونیک خازنی نوع شاخکی و نوع گپ تقسیم می شوند ، از نوع گپ که از جمله صاعقه گیرها نسل جدید می باشند (صاعقه گیرهای شرکت رادپایا تدبیر از این نوع می باشند) به دلیل پایداری و طول عمر بیشتر در شرایط مختلف آب و هوایی ، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است ، در طراحی نوع گپ مکانیزم و ساختار آن گونه ای در نظر گرفته شده که بتوان جداره خارجی آن را از فلزات سخت و مقاوم ضد رنگ یکپارچه استفاده نمود، که این مطلب در مورد نوع شاخکی امکان پذیر نمی باشد ، قرارگیری عایق دی الکتریک دستگاه در جلد خارجی و در قسمت فوقانی صاعقه گیرهای نوع شاخکی موجب کاهش طول عمر دستگاه می شود.

 چگونگی عملکرد صاعقه گیر الکترونیک خازنی OMEGA :

 درست قبل از حدوث صاعقه بطور طبیعی محتوی الکتریکی اتمسفر بطور ناگهانی افزایش می یابد. این تغییر وضعیت توسط واحد جرقه زن حس و کنترل می شود صاعقه گیرهای الکترونیکی انرژی موجود در هوای متلاطم پیش از طوفان را ( که حدود چندین هزار ولت بر هر متر است ) جذب و در واحد های جرقه زن ذخیره می نماید و درهایت واحد جرقه زن باتخلیه بار الکتریکی خازنها بین الکترود مرکزی اش هوای اطراف را یونیزه می نماید. در این حالت نقطه اصابت جایی در فضا و دورتر از سازه تحت حفاظت بوده و در نتیجه چتر حفاظتی بزرگتری نسبت به میله ساده ایجاد خواهد نمود . تکنولوژی بکار رفته در این سیستم استفاده از فاصله هوایی ( Air Gap )  می باشد.

  •  §        آزاد سازی کنترل شده یونها :   واحد جرقه زن ( TRIGGERING) صاعقه گیرهای الکترونیکی شرایطی را ایجاد می کند تا چشمه جوشانی از یون ( کرونا ) در اطراف میله نوک تیز فراهم شود. دقت عمل این واحد باید به گونه ای کنترل شده باشد که آزاد سازی یونها رادرست چند میکرو ثانیه قبل از حدوث و تخلیه صاعقه صورت دهد.

 

  • §        اثر کرونا و واحد جرقه زن :   حضور حجم وسیع بارهای الکتریکی در اطراف میله نوک تیز صاعقه گیر پس از یونیزاسیون توسط واحد جرقه زن سبب می شود تا پدیده طبیعی تجمع بارهای الکترونیکی اطراف میله ( Corona effect) تقویت و تشدید  شود.

 

  • §        تسریع در بروز علمدار حمله زمینی :   صاعقه گیرها الکترونیکی طوری طراحی شده اند که ارسال علمدار حمله زمینی را خیلی زودتر از نقاط هم ارتفاع مشابه همان محدوده به انجام برسانند و این به معنی تشکیل نقطه ترجیهی دریافت صاعقه در منطقه تحت حفاظت با صاعقه گیرهای الکترونیکی نسبت به سایر نقاط میباشد.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :